Wycieczka do Wytyczna

Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.
Uczniowie zapalili również znicze w Dolinie Krzyży w Krzesimowie . Istniej tam cmentarz z mogiłami, krzyżami i tablicami symbolizującymi pomordowanych na terenie istniejącego w latach 1944-1946 w majątku w Krzesimowie Centralnego Obozu Pracy, poległych podczas I i II wojny światowej oraz zaginionych bez wieści w latach 1939–1989.
Uczniowie odwiedzili także Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu. Z wielkim zainteresowaniem uczestnicy wycieczki oglądali zgromadzone tam zbiory związane z Polesiem Zachodnim, w szczególności z Poleskim Parkiem Narodowym.

Tekst: M. Pietrzyk