PHP-Fusion Powered Website

Zegar


Sześciolatki'

My także potrafimy pomagać i chcemy dzielić się z innymi!

My także potrafimy pomagać i chcemy dzielić się z innymi!

Gwiazdkowa Niespodzianka Dla Dzieci Z Ukrainy. Akcja Gwiazdkowej Niespodzianki w Podzamczu stała się już tradycją w naszej szkole. Po raz kolejny kolorowe paczki zrobione przez naszych uczniów trafią do rąk dzieci na Ukrainie. Akcja GN rozpoczęła się kilkanaście lat temu za oceanem, kiedy mała dziewczynka postanowiła wraz z mamą zrobić prezent dla kogoś potrzebującego i zapakować to w pudełko po butach. Nasi uczniowie z rodzicami i nauczycielami chętnie włączyli się w tą akcję. Akcja odbywa się w okresie świąteczno -noworocznym, ma na celu propagowanie dobrych postaw chrześcijańskich, jakimi są m.in. dzielenie się z innymi, pomoc, okazywanie wdzięczności i wskazywanie na wspaniały Dar, który otrzymaliśmy od Boga –Pana Jezusa Chrystusa. Zdjęcia w galerii.


Tekst: I.Duda

Świąteczny czas

Klasa III realizowała projekt o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Robiliśmy łańcuchy w starym stylu – z użyciem słomek, piekliśmy aromatyczne pierniczki. Dowiadywaliśmy się jak święta obchodzone są w innych krajach Europy. Powstała interesująca książka. Ciekawostki o świętach dotyczyły również dekoracji stołu. Odkryliśmy, że gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku i Gwatemali, a swoją nazwę wzięła od amerykańskiego męża stanu Joela Robertsa Poinsetta. Wszystkim ślemy wierszowane życzenia:Wkoło pachnie już świętami
Więc się czujcie Aniołami
Które drepczą blisko ludzi
Aby radość w nich obudzić
A z radością-pokój, miłość
Aby w szkole tak się żyło
Jako w niebie, na obłoku
I nie przyspieszajcie kroku
Celebrujcie świąt tych chwilę
Gdzie radości jest aż tyle
Że wystarczy dla każdego
Do nas przybywającego


Zdjęcia ze szkolnego spotkania opłatkowego w galerii.

VI GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

VI GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

Za nami VI GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół w Podzamczu, Mełgwi, Dominowie, Krzesimowie i Jackowie. Na podium stanęli: Robert Szostakiewicz z SP w Mełgwi - I miejsce, Maja Gołąb z SP w Mełgwi - II miejsce i Karolina Momot z SP w Jackowie - III miejsce (po bardzo zaciętej dogrywce). Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok. Zdjęcia w galerii.

Razem na święta

Razem na święta

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Razem na święta", zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach której zrealizowaliśmy już pewne działania: MOTOMIKOŁAJE - pomoc dla domów dziecka i oddziałów dziecięcych, pomoc w formie darów dla schroniska dla zwierząt w Krzesimowie, zbiórka nakrętek dla Fundacji EX LEGE w Lublinie (zajmującej się walką z agresją wobec zwierząt). Jesteśmy w trakcie zbierania "złotych monet", czyli 1-, 2-, 5-groszówek, w ramach akcji "Góra grosza".

Turniej Mikołajkowy

Turniej Mikołajkowy

Jak to w Mikołaki bywa u nas w szkole ogłoszone zostały wyniki w corocznym Mikołajkowym Turnieju w tenisa stołowego o puchar dyrektora szkoły emocji było co nie miara A zwycięzcami okazali się:
Dziewczęta: 1 miejsce - Zuzanna Wawszczak
2 miejsce - Kamila Burzak
3 miejsce - Dominika Klimek
4 miejsce - Andżelika Gałgan.
Chłopcy:
1 miejsce - Szymon Niedźwiedź
2 miejsce - Krzysztof Matysiak
3 miejsce - Mateusz Krzywicki
4 miejsce Roman Taracha.
Nowością był rozgrywany w tym roku debel czyli gra podwójna. Pary mogły być mieszane A rozstrzygnięcie wyglądało następująco:
1 miejsce - Roman Taracha i Krzysztof Matysiak
2 miejsce - Michał Kowalski i Konrad Burzak
3 miejsce - Mateusz Krzywicki i Szymon Niedźwiedź
4 miejsce - Zuzanna Wawszczak i Andżelika Gałgan.
Reprezentacja Szkoły wystąpiła na Gminny Turnieju w Mełgwi dnia 10.12.2019 Najwyższa lokatę zajęła Andżelika Gałgan zajmując wysokie 4 miejsce. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych. Zdjęcia w galerii.Tekst: M. Chyliński

Gdzie podziały się prezenty?

Gdzie podziały się prezenty?

2 grudnia w naszej szkole gościliśmy teatr KTO TAM? Dwie aktorki w niezwykle twórczy sposób zagrały w spektaklu, którego głównym tematem były problemy Pani Mikołajowej związane z przygotowaniem prezentów dla dzieci oraz ich tajemnicze zniknięcie. Zrozpaczona żona Świętego Mikołaja prosi o pomoc najlepszego detektywa. Wspólnie wyruszają w świat na poszukiwanie utraconych zabawek.
W tej niezwykłej podróży wzięli udział uczniowie, którzy ze wszystkich sił pomagali rozwiązać zagadkę. Odwiedzili Afrykę, Antarktydę oraz Azję, bawiąc się przy tym doskonale. W efekcie poszukiwań podarunki odnalazły się, ale bliżej niż się wszyscy spodziewali. Wróciły do domu Pani Mikołajowej. Oddała je bowiem dziewczynka, która skradła upominki, gdyż bała się, że za to, iż nie była zbyt grzeczna, nie otrzyma w tym roku prezentów.
Szczęśliwe zakończenie ucieszyło dzieci. Dla nikogo bowiem w te święta nie zbraknie prezentów od Świętego Mikołaja. Wesołych Świąt!


Zdjęcia w galerii.
Tekst: K. Wróbel

Andrzejki, Andrzejki... co wiemy o nich?

Andrzejki, Andrzejki... co wiemy o nich?

W polskim kalendarzu istnieje wiele kart, które warto odkurzyć, chociażby po to, aby pokazać kolejnym pokoleniom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków, a o których coraz mniej wiadomo w tym nowoczesnym - skomputeryzowanym świecie. Jednym z takich świąt są właśnie andrzejki. Więc otwieramy komputer i czytamy o nich w Internecie: „Andrzejki dawniej Jędrzejki, obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. O ile dziś to walentynki uważamy na święto zakochanych, o tyle kilka dekad temu to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, zaś patronką chętnych na ożenek kawalerów była św. Katarzyna (4 listopada). Co ciekawe, andrzejki mogą wywodzić się już z czasów starożytnej Grecji. Imię Andrzej jest kojarzone ze starogreckim andros i aner oznaczającymi męża bądź mężczyznę lub adnreios (dzielny, mężny), nawiązującym do męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. Inne źródła mówią o starogermańskim pochodzeniu Andrzejek, związanym z kultem boga miłości i bogactwa.(…) Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą.” (https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/andrzejki-dawna-tradycja-ktora-warto-odswiezyc)
Nasze szkolne Andrzejki są tradycją, która też ma stałe miejsce w kalendarzu imprez, a jak było w tym roku… zobaczcie w galerii.

Ze sceny powiało grozą...

Ze sceny powiało grozą...

a to dlatego, iż była to adaptacja lektury Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. Do teatru w Lublinie wybrali się uczniowie klas V-VIII wraz z opiekunkami: Anną Wierzchowską i Magdaleną Kalinowską 28 listopada. Spektakl Sceny Polskiej Teatru z Czeskiego Cieszyna wystawiony w Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego zrobił na młodych widzach ogromne wrażenie. Świetna gra aktorska, wspaniała dekoracja, piękne stroje, niesamowite efekty świetlne i dźwiękowe pomogły oglądającym przenieść się do dziewiętnastowiecznego Londynu w Wigilię Bożego Narodzenia i spotkać tam samotnika Ebenezera Scrooge’a – skąpca, zrzędę i nikczemnika oraz być świadkami jego przemiany w dobrego człowieka. Metamorfoza ta dokonała się pod wpływem nawiedzenia go przez duchy, które pokazały mu jego życiowe błędy… Sceny spotkania z duchami również i nas widzów przerażały, robiły bowiem niezwykłe wrażenie. O najważniejszych wartościach ludzkich i sensie życia uczymy się tu na przykładzie losów bohatera literackiego; miłość, przyjaźń, empatia, dobroć są to uczucia, których on nie rozumie i nie docenia. „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa jest lekturą, która niesie ze sobą ważny przekaz, iż w każdym człowieku znajduje się dobro, choć nie jest ono zawsze widoczne…Zdjęcia w galerii.Tekst: M.Kalinowska - Czul

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada to bardzo ważna data, tego dnia obchodzimy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. W tym roku były to już 117 urodziny. Świętowaliśmy je poprzez wspólne tańce z naszymi pluszakami i zabawy. Nie mogło zabraknąć zdrowego poczęstunku w postaci owoców, a także słodkości czyli miodu, misiowych ciasteczek, żelek itp. Zdjęcia w galerii.


Tekst: M. Urbaś

Igrzyska Dzieci w pływaniu

Igrzyska Dzieci w pływaniu

Dnia 12.11.2019 Odbyły się powiatowe Igrzyska Dzieci w pływaniu. Szkołę podstawową w Podzamczu reprezentował Szymon Niedźwiedź 50m stylem grzbietowym zajmując wysokie 5 miejsce oraz Krzysztof Matysiak 50m stylem grzbietowym zajmując 3 miejsce uzyskał awans na zawody rejonowe. Dnia 26.11.2019 podczas zawodów rejonowych Krzysztof Matysiak uplasował się na 4 miejscu, co jest dużym sukcesem. Gratulujemy.


Tekst: M. Chyliński

Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest ...

Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest ...

12 listopada 2019 r. uczciliśmy uroczyście 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tego dnia w naszej szkole miała miejsce akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny obrazujący dążenia Polaków do odzyskania wolności oraz radość związaną z tym, że „Polska stała się faktem dokonanym”. Uczniowie kl. VII i VIII recytowali utwory oraz śpiewali piosenki i pieśni patriotyczne.
Młodzi artyści przygotowani przez p. Katarzynę Wróbel, p. Marzennę Pietrzyk i p. Annę Załogę w dojrzały i wzruszający sposób zaprezentowali utwory patriotyczne, które pozwoliły przenieść się myślami do tych krwawych czasów, kiedy to naród podejmował próby wyrwania się z niewoli oraz doświadczyć euforii związanej z powrotem Polski na mapy Europy.
Obok słowa mówionego na uczucia słuchaczy wpływały utwory muzyczne, wśród których nie zabrakło pieśni legionowych, żołnierskich, poetyckich oraz tych bliższych sercu współczesnego – młodego patrioty.
Występ młodzieży to hołd złożony tym wszystkim, którzy oddali życie za wolną Polskę. Zdjęcia z uroczystości w galerii.


Tekst: K. Wróbel
Wygenerowano w sekund: 0.07
6,219,348 unikalnych wizyt