PHP-Fusion Powered Website


Sześciolatki'

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w piątek 25 czerwca o godzinie 10.30.

Msza w kościele - godzina 9.00.

Stypendium Wójta Gminy dla uzdolnionych uczniów

Informacja dla uczniów ubiegających się o stypendium:
Stypendium Wójta Gminy

Do tych, którzy jeszcze się boją...

Do tych, którzy jeszcze się boją...

W dniu 16.06.2021r. w Szkole Podstawowej w Podzamczu odbyło się spotkanie z panem Rafałem Szewczykiem, pracownikiem IPN-u w Lublinie. Temat spotkania to: "Do tych, którzy jeszcze się boją... Niezależny ruch chłopski na Lubelszczyźnie w latach 1978-1981" W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: VI, VII i VIII wraz z wychowawcami. Nasi wychowankowie mogli wnikliwie zapoznać się z okolicznościami dotyczącymi likwidacji niezależnego ruchu opozycyjnego po II wojnie światowej. Poznali różnice między rolnictwem indywidualnym a proponowanym przez komunę gospodarstwem uspołecznionym. Uświadomili sobie, dlaczego władza chciała pozbawić rolników ziemi i zmusić ich do wstąpienia do spółdzielni czy PGR. Uczniowie zauważyli różnice światopoglądowe pomiędzy tradycyjnym, religijnym społeczeństwem wiejskim, a wizją laickiego państwa, niszczącego kulturę Kościoła i ziemiaństwa, forsowaną przez władze komunistyczne. Poznali wybitnych działaczy niezależnego ruchu chłopskiego, szczególnie Janusza Rożka. Dostrzegli zaangażowanie gmin Mełgiew i Milejów w w budowaniu poczucia ludzkiej godności przez polskich rolników. Spotkanie to uświadomiło uczniom, jakim trudnym procesem jest odzyskiwania poczucia własnej wartości i zwykła ludzka odwaga cywilna. Zdjęcia w galerii.

Zaproszenie

Gorąco zapraszamy na spotkanie, będące Jubileuszem 65-lecia Szkoły Podstawowej w Podzamczu 20 czerwca br.
Rozpoczynamy Mszą Św. o godz. 12:00 w Kościele pw. Św. Wita w Mełgwi, natomiast dalsza część uroczystości odbędzie się na terenie Szkoły.
Wszyscy, którzy mieli okazję uczyć się lub uczyć w naszej szkole, będą mieli ostatnią okazję na spotkania, rozmowy i wspomnienia minionych lat, być może na odnowienie starych znajomości i zwiedzania tego niebanalnego budynku.
Zapraszamy

Spotkanie z pisarzem

Spotkanie z pisarzem

W Bibliotece Gminnej w Mełgwi 10 czerwca 2021 odbyło się spotkanie dzieci z pisarzem panem Arturem Jasińskim autorem „Baśni o dębowym sercu”. Klasa IV z naszej szkoły również została na nie zaproszona. Poznaliśmy okoliczności powstania tej niezwykłej opowieści od samego początku, czyli od zamysłu poprzez kolejne etapy redakcji, korekty, tworzenia ilustracji, projektowania okładki, aż do wydania gotowej książki. Pisarz opowiadał o własnym dorastaniu do czytania książek, drodze do ich pisania. Następnie przeczytał fragment swojego utworu i… wywiązała się rozmowa na temat niezwykle ważny i aktualny, jaki w tej baśni odgrywa główną rolę – związek człowieka i przyrody. Czy człowiek może żyć bez przyrody? Czy przyroda potrzebuje człowieka? Co ludzie mogą zrobić, by ratować przyrodę? Na te i inne pytania próbowaliśmy wspólnie odpowiedzieć. Na koniec spotkania autor wypisał dedykacje dla chętnych czytelników. Wizyta w Bibliotece Gminnej była dla nas przy okazji ciekawą lekcją biblioteczną, podczas której wzbogaciliśmy naszą wiedzę o pracy biblioteki. Zdjęcia w galerii.


Tekst: M. Kalinowska - Czul

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

Pogoda wspaniała, humory wyśmienite, wesołe zabawy, gry i konkursy, smaczne co nieco oraz wspólne ognisko z kiełbaskami - słowem Święto Dzieci w naszej szkole. Bezpiecznie, bo na świeżym powietrzu, spędziliśmy ten wyjątkowy dzień w roku - po wielu miesiącach izolacji wreszcie mogliśmy poprzebywać razem. Zdjęcia w galerii.Tekst: M. Kalinowska - Czul

ŻYCZENIA LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY z okazji Dnia Dziecka

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasistyW dniach 25-27 maja 2021r. odbył się egzamin ósmoklasisty, do którego przystąpili uczniowie klasy ósmej naszej szkoły. Życzymy dobrych wyników oraz cierpliwości w oczekiwaniu na nie.

Zapisy do Mażoretek

Zapisz się do grupy Mażoretek Orkiestry Dętej Gminy Mełgiew!
Szczegóły na PLAKACIE

Wyróżnienie w konkursie

Wyróżnienie w konkursieNatalia Malendowska odniosła sukces otrzymując wyróżnienie w konkursie powiatowym na ilustrację do książki „Bohaterowie baśni braci Grimm”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Świdniku. Gratulujemy!

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Minęło 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej w świecie. Ta ustawa zasadnicza z 1791 roku tworzyła z Polaków nowoczesny, suwerenny Naród, który jednocześnie odwołując się do Boga, gdyż słowa preambuły brzmiały: "W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego...", łączył wiarę i tradycję z wizją nowego państwa. Pamiętajmy o tym wydarzeniu i wywieśmy flagi, gdyż 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
W galerii prezentujemy, w jaki sposób my uczciliśmy w Szkole Podstawowej w Podzamczu te wydarzenia.

Wygenerowano w sekund: 0.07
8,114,577 unikalnych wizyt